panele słoneczne na dachu domu

Według ósmej edycji raportu opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, jednym z najprężniej rozwijających się sektorów OZE w Polsce w 2020 r. był sektor fotowoltaiki. Co więcej –łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na przełomie maja 2020 r. w porównaniu do listopada 2019 roku, wzrosła o ponad 30%, a obroty na rynku fotowoltaiki do 2021 roku plasują się w granicach kilku miliardów złotych! Zatem, dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w swoim domu? 

Z czego się składa instalacja fotowoltaiczna?

Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznej są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Do tego należy dodać m.in.: okablowanie, liczniki zużycia i produkcji energii, a także akumulatory wraz z regulatorami. Za co odpowiadają główne elementy instalacji fotowoltaicznej?

1) Zabezpieczenia przeciwnapięciowe

Zabezpieczenia przeciwnapięciowe chronią nieruchomość oraz całą instalację przed wyładowaniami oraz przepięciami.

2) Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne odpowiadają za produkcję energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej (są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych).

3) Inwerter

Urządzenie odpowiadające za zmianę prądu stałego w prąd zmienny (zapewnia produkcję energii). Połączenie głównych oraz dodatkowych elementów instalacji fotowoltaicznej gwarantuje ciągłość transportu energii elektrycznej, co zapewnia poprawne działanie wszystkich urządzeń. Jednak, jak to się odbywa w praktyce?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Promienie słoneczne uderzają w panele fotowoltaiczne, po czym zamieniają one energię słoneczną w prąd stały (elektryczny), a falownik przekształca prąd stały w prąd zmienny. W konsekwencji wyprodukowana energia może być użytkowana na własne potrzeby za pomocą instalacji off-gird (zbieranie nadwyżki w specjalnych akumulatorach) lub on-gird (magazynowanie energii w instalacji przyłączonej do sieci).

Jak można skorzystać z instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to oszczędność połączona z ochroną środowiska (ekologią). Po zamontowaniu instalacji obniżą się rachunki za prąd, smog zostanie ograniczony, a co najważniejsze – powietrze będzie o wiele czystsze.

Fotowoltaika – zalety

 • zmniejszenie ilości smogu; 
 • obniżenie rachunków za energię elektryczną; 
 • większa ekologia. 

Instalacja fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić nawet 80-85% na rachunkach za energię elektryczną. Znaczną zmianę można zauważyć już po 1 dniu działania systemów solarnych. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych zyskają nawet do kilku tysięcy złotych każdego roku! W przypadku firm trzeba liczyć się z oszczędnościami rzędu 10 000-30 000 zł.

Dlaczego warto zainwestować w systemy solarne? – 6 powodów, dla których warto to zrobić

Systemy solarne zyskały na popularności ze względu na coraz wyższe ceny prądu, niższe koszty utrzymania i zakupu fotowoltaiki, a także coraz lepszą wydajność poszczególnych ogniw. Inwestycja w panele solarne gwarantuje obniżenie rachunków za energię elektryczną oraz wzrost ekologii na całym świecie. Powody, dla których warto zainwestować w systemy solarne:

 1. wykorzystywanie nieskończonych zasobów OZE; 
 2. brak produkcji zanieczyszczeń; 
 3. zwrot kosztów po stosunkowo krótkim czasie; 
 4. uniezależnienie się od rosnących cen prądu; 
 5. gwarancja nawet do 40 lat; 
 6. niskie koszty utrzymania i konserwacji. 

Co więcej – instalacja fotowoltaiczna może się zwrócić po około 7 latach. Średnie oszczędności użytkowników fotowoltaiki (przy mocy instalacji 3,51 kWp oraz powierzchni 22 mkw) wynoszą od 40 000 do 50 000 zł w przeciągu 25 lat.

Warto pamiętać, że systemy solarne wykorzystują 100% swojego potencjału, gdy są umiejscowione w prawidłowej pozycji do słońca. W tym celu warto zainwestować w specjalne urządzenia pomagające w rozpoznaniu najkorzystniejszej pozycji paneli słonecznych w stosunku do słońca w danym momencie. Jeśli zależy Ci na produkcji dużej ilości energii na małym obszarze – zapoznaj się z ofertą trackerów i zaoszczędź jeszcze więcej!” – specjalista ds. Fotowoltaiki w firmie MANITUSOLAR 

Warto również rozejrzeć się za licznymi dofinansowaniami (najpopularniejsze – „Mój prąd”), które pokryją nawet do 50% wszystkich wydatków! W związku z tym fotowoltaika zwróci się już po 4–5 latach w zależności od gabarytów zamontowanych systemów.

Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalację fotowoltaiczną można zamontować na dachu lub gruncie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak najpopularniejszym wyborem jest powierzchnia dachowa ze względu na wygodę, niższą cenę, możliwość zwrócenia paneli w prawidłową stronę (południe) itd.

Systemy solarne na dachu – korzyści

 • dodatkowa funkcja zadaszenia;
 • brak konieczności rezerwowania miejsca na działce;
 • mniejsze koszty instalacji ze względu na krótsze kable.

Systemy solarne na gruncie – korzyści

 • dodatkowa funkcjonalność dzięki rozwiązaniu carport;
 • mniejsze zacienienie;
 • możliwość wykorzystania na farmach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularna. Dzięki temu fachowcy pracują nad nowymi usprawnieniami, gwarantującymi większą atrakcyjność produkcji energii słonecznej. Systemy solarne w niektórych krajach można montować również na balkonach, w oknach, a nawet pod lekkimi panelami.

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie

Na dzień dzisiejszy jest to opcja niedostępna w Polsce, jednak warto wiedzieć, że za jakiś czas nawet w blokach będzie można zmniejszyć pobór energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna w oknach

Sprawność przezroczystych paneli jest na bardzo niskim poziomie. W związku z tym fachowcy pracują nad tym, aby budynki były zasilane energią słoneczną za pomocą niewidocznych źródeł energii (np. okna).

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w swoim domu? – podsumowanie

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Systemy solarne składają się z zabezpieczeń przeciwnapięciowych gwarantujących bezpieczeństwo, paneli fotowoltaicznych produkujących energię słoneczną oraz inwertera transportującego energię elektryczną. W Polsce można je zamontować na dachu lub gruncie w zależności od indywidualnych preferencji.